نامه ای به دخترم

 

 

نامه ای برای دخترم که امیدوارم درآینده خانمی کامل ، همسر و مادری نمونه باشد و دروظایف اجتماعیش مدیریتی توام با عشق داشته باشد .

دخترم ، می دانم برای بزرگ شدن و اینکه معنی زن بودن خود را بفهمی وقت بسیار زیادی داری اما نمی دانم خودم برای گفتن این حرفهایم به تو چقدروقت دارم ؟

هربار از من پرسیدی خدا را چطور می توانم ببینم به تو جواب دادم در محبت مادری وچه سعادتمندند کسانی که مهر مادر را تجربه کرده اند و از آن ارزشمند تر کسانی که از این مهر محروم بودند ولی دیگران را از وجودشان سرشار از محبت می کردند .

عزیزکم خداوند وجود هر زنی را سرچشمه عشق و نورانیت خودش قرار داده و این عشق مثل یک چشمه جوشان از روح برخواسته و بر همه اطراف خودش تاثیر می گذارد ، هرگز فکر نکن که حتی با داشتن مهمترین مدارک تحصیلی که می دانم درآینده به آن دست پیدا می کنی ، کسی غیر از تو مسئول آرامش و رشد روح و روان فرزندان تو خواهد بود .

خانه و خانواده ات را فدای هیچ مشغولیتی نکن ، خانه ای که با دستان پر مهر مادر نظافت می شود و غذایی که با عشق و دعای خیر او برای همسر و فرزندان مهیا می گردد ، اثری دارد معجزه آسا که درتوان هیچ آشپز و کارمند ماهری نیست .

لبخند محبت آمیز و ابراز علاقه حتی با نگاه ، به اعضای خانواده انرژی و استحکام می بخشد .

درعین حال وجود عزیزت را در بیرون از محافل خصوصی درصدف جدیت رفتارت حفظ کن .اگر تو خودت را باور نکنی و شخصیتی پیش پا افتاده و قابل دسترسی داشته باشی ،هرگزاز بقیه توقع احترام و دوستی های عمیق نمی توانی داشته باشی .

انسانها را بدلیل انسان بودنشان دوست بدار و در قضاوتهایت زن یا مرد بودن را دلیل دوستی و دشمنی با دیگران نکن . این را بدان که هر مردی دردامن یک زن متولد شده و اگر هرجا کینه و بی مهری دیدی علت را درنبودن محبت زن جستجو کن . بسیارند مردانی که بعد از مادر این عشق خدایی را در وجود همسر یا دختران خود یافته اند و آنان که از این بابت فقیر بوده اند رفتاری بسیار متمایز از بقیه دارند .

نازنینم ارتباط با خدا رادر زندگی فراموش نکن ، داستان غمبار والدینی که دخترانشان را زنده به گور می کردند داستان کهنه ای نیست ، من بارها زنانی را دیدم که با دستان خود وجود با ارزش و اصالت زن بودنشان را در محافل احمقانه و جلوی آیینه های آرایش و درلباسهایی که برازنده آنها نبود زنده به گور کرده اند .

گل زیبایم ، زیبایی را عمیق بشناس و به حقیقت جستجو کن .هیچ چیز زیباتر از روال عادی طبیعت نیست . با مظاهر طبیعت آشنا شو ، به آنها عشق بورز و با آنها زندگی کن . بی شک پاسخی که دریافت می کنی تو را شگفت زده خواهد کرد .

در ابراز احساسات خود از افراط و تفریط برحذر باش تا سخنت برای شنونده قابل اعتماد باشد .

خداوند طبیعت زن را طوری آفریده که پراز رمز و راز ظاهری و باطنی است . هرگز به شوخی و لودگی از رازهای شخصی زنانه ات پرده دری نکن . برهنگی درسخن بسیار زننده تراز برهنگی درظاهرست .حیا بهترین زیوریست که میتوانی خود را باآن بیارایی.

فرشته کوچکم ، وقتی که همسن تو بودم تنها آرزویم داشتن دختری چون تو بود ، و بعد از ازدواجم سالها منتظرت بودم و خداوند دعاهایم را مستجاب نمی کرد ، تا اینکه قلبا به رضای خدا راضی شدم ، عزیزانی را که به دنیا نیاورده بودم از پاره تنم عزیزتر می داشتم و محبتم را از فضای خانه وسعت بیشتری بخشیدم ولی هرگز از سرنوشتم ناراضی نبودم و خودم را درابراز محبت ، بیشتر از جسم کوچکم عادت دادم ، و تو به دنیا آمدی و پاداش این رضایت عاشقانه بودی و هدیه عزیز خداوند .

یادت هست از من پرسیدی :« مادر دوستم داری؟»

عزیز دلم تو را دوست دارم

واز وقتی تو را دارم خدا راهم بیشتر دوست دارم

****

بهترین هدیه برای دخترانمان این است که به آنها مفهوم واقعی زن بودن را یاد بدهیم .

***

روز زن و روز مادر به همه عزیزانم مبارک

/ 12 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
گرگ زرد

سلام دوست عزيز اين گرگ بودن من اونم به رنگ زرد داستان دارد ... حسرت كشيدن در نهايت اين درد. وبلاگ من 278صفحه شعر دارد اگر دوست داري از زندگي من با خبر بشي پس بگرد لابه لاي صفحات وبلاگ و زندگيم. وبلاگ زيبايي داري اگه با تبادل لينك موافق بودي خبرم كن. ممنونم كه سر زدي گرگ زرد

سپیده صبح

سلام نامه ی قشنگی بود من هم درسهای بسیاری از این نامه گرفتم سعادتی داره دختر گلتون که مادر خوبی چون شما داره نکات بی نظیر و ظریفی در این نامه نهفته بود که برای ما دختران مفید و کاربردی هست و میتونیم در مسیر زندگیمون ازش استفاده کنیم جمله آخرتون رو انگار قبلا هم در مطالب خودتون خونده بودم و بسیار عالی بود " بهترین هدیه برای دخترانمان این است که به آنها مفهوم واقعی زن بودن را یاد بدهیم " سبز و بهاری باشید مادر مهربان[گل]

ضیافت زندگی

سلام شما بااین معرفت وآگاهی وسیعی که به دختر نازنینتان می دهید قطعا سعادتمند است .ومیدانم که این نامه ها وگفتارها در زندگیتان جاری ومختص روز خاصی نیست .خداوند شما را برای او واو را برای شما حفظ کند [گل] منبه شما بابت این وسعت نظر ومعرفت تبریک میگویم که هر روز برای شما روز مادر است

علی

زندگی سرشار از زیبائیهایست که تنها با نگاه عاشقانه بدان ها می توان دست یافت و جان را از آن لبریز کرد. احسنت بر این همه احساس زیبا . آنقدر جملات زیبا اقدام به توصیف مادر و زن نموده که حدی برایش متصور نیست.

مینا

با سلامی دو باره خدمت خانوم قایینی عزیز فرق مادرانی که در مقابل فرزندانشون احساس مسئولیت می کنند با دیگران در یاد آوری نکات ظریف اما مهم رفتاری فرزنداشون در خانواده و اجتماع است که شما خیلی خوب به اونها اشاره کردید مایلم همچنان مثل قبل ،با شمای نازنین رفت و آمد داشته باشم و از مطالب زیبایتان بهره مند بشم مثه گذشته با قلم مجازی هنر مندانه می نویسید موفق باشید دوست عزیز [گل][ماچ]

شبهای الموت

از آن نامه هاییست که واقعا ارزش آنرا دارد که همچون نامه های ماندگار بزرگان تاریخ برای آیندگان ماندگار شود. عمیق و کامل و مملو از شاهکلیدهایی که هر کدام برای دخترانمان میلیاردها تومان ارزش دارد. حرفهایتان بوی موعظه نمی دهد و کاملا قابل لمس است و یقینا ستاره عزیز نیز آنها را لمس خواهد کرد حتی بدون خواندن چون بزرگترین و کاملترین مادر دنیا را همیشه در کنار خود دارد. و چقدر بی نظیر و جادوییست توصیه شما به الگوپذیری و ارتباط با طبیعت. رازی که کاملترین راه خوشبختی هر انسانیست. گنجی که در کنار هر انسانی عادلانه نهفته است اما آنرا در دوردستها و پیچیدگی ها می جوییم. مهرتان بر ستاره جان و مخاطبینتان مستدام باد.

محمد

سلام خانم قایینی مطالب خوبی بود و قشنگی خاص خود را دارد.درست است که خطابت به دخترت بود و لی برای حتی امثال من هم که نه از جنس اویم و در سن و سال او باز هم مفید و قابل تذکر است.شاد و سالم باشی.[گل]

ز-ج

درود نامه بسیار زیبا و پر مفهومی بود. امید که هیچ یک از دختران و زنان ،گوهر زن بودنشان را به بهایی اندک نفروشند. پایدار باشید و سرفراز.